Itálie.net


vesuv

Vesuv

Velice známá a obrovská sopka, kterou můžeme vidět na Apeninském poloostrově v Itálii je Vesuv. Jedná se o činnou sopku v celé Evropě, která má stálé erupce. Tato mohutná sopka se tyčí až do výšky 1281 m. n. m. a skládá se ze dvou vrcholů. Prvním vrcholem je Monte Somma, který je menší než druhý vrchol – samotný Vesuv, na který se dá vypravit.

Erupce

Pojďme si povědět o nějakých velkých erupcích, které se událi na sopce Vesuv. Mezi první velký a tragický výbuch se počítá erupce z 24. srpna roku 79, kdy byla zničena města Stabie, Herculaneum a Pompeje, přičemž zemřelo několik tisíc lidí. Byl to ohromný výbuch, později nazýván jako plinijská exploze.

Od roku 79 po velké a tragické explozi následovali další erupce, ty byli krátké a nadělali minimum, až skoro žádné škody. Od roku 79 se staly další výbuchy, a to v roce 1631, byly ale menší, zato hodně časté. Ty skončily v roce 1944, kdy v témž roce byla poslední erupce, při které byla zničena sedačková lanovka pro návštěvníky.

Výstup

Jestliže jste milovníci túry a pokud jste se rozhodli udělat si výlet na tajemnou sopku, rozhodně nebudete litovat.

Pod samotný vrchol Vesuvu jezdí pravidelné autobusy, ale pokud dáváte přednost „po svých“, rozhodně se můžete vydat 11 km dlouhou trasou. Pokud jste si vybrali tuto možnost, rozhodně nebudete litovat, protože budete procházet místy, kde je nádherný výhled na celé okolí. Celá krajina se vám rozprostře a z takových míst se dá kochat přírodou dlouhou chvíli. Navíc si můžete prohlédnout vinice rozprostírající se po krajině. Na těchto vinicích se pěstuje známé víno Lacrimae Christi.

Pokud vystoupáte až na samotný vrcholek, ohromí vás překrásný a daleký pohled na okolí. Výhled budete mít také na celé moře a Neapolský záliv.

Jestliže se chcete podívat do 200 metrového a 600 metrů širokého kráteru, rozhodně si nenechte tuto možnost ujít. Pokud si zaplatíte lákavou službu, ohromí vás hluboký pohled do tajemného kráteru.


Pokud se chcete podívat na známou tajemnou sopku Vesuv, určitě budete spokojeni a na tento zážitek jistě nezapomenete.

vesuv.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)