Itálie.net


vatikan

Vatikán

Vatikán je nezávislý stát, jehož území je složeno ze zděných uzavřených prostor. Samotný Vatikán je nezávislým a hlavně nejmenším státem světa, má pouze 0,44km2 a hlavou státu je papež. Stát ležící uprostřed Říma byl založen roku 1929. Přesto, že tento stát je nejmenší na světě, nalezneme v něm romantická místa a krásné památky.

Historie

Již v roce 326 vznikl na vatikánském území křesťanský chrám, přímo na hrobu svatého Petra, aspoň je to předpokládané místo. Dále v 6. století byl zbudován vatikánský palác, který je dnes velmi fascinující. Od roku 1378 je tento palác sídlem papeže. V současnosti je vatikánský stát dědicem papežského státu. Později v letech 1870 se toto území sjednotilo s Italským královstvím.

Památky

I když má Vatikán tak malou rozlohu, rozhodně tu nalezneme mnoho památek, které stojí za vidění. Pojďme si uvést ty nejznámější a nejzajímavější.

Jako první bychom si mohli uvést Vatikánské zahrady. Tyto zahrady tvoří překrásný park rozkládající se na více jak polovině území městského státu. Zahrady jsou ohraničeny různými stavbami, které také stojí za navštívení. Mezi takové hradby řadíme např. na východě baziliku sv. Petra, což je jednou ze čtyř římských papežských bazilik. Dále Vatikánská muzea, ty patří mezi největší komplexy uměleckých sbírek z celého světa. V zahradách jsou překrásné záhony a udržované čisté cesty. Stromy jsou tu opravdu bohaté, dokonce u parkového lesního porostu můžeme spatřit, že jsou ve stylu anglické zahrady. Roste zde přibližně 6500 exemplářů rostlin, což je zastupuje asi 300 druhů. Zahrady jsou to opravdu překrásné.

Další místo, které můžeme navštívit, je Kostel svatého Štěpána. Je to malý románský kostel s barokní fasádou a zároveň je národním kostelem Etiopie.

Dalším cílem je Dům Sv. Marty, Leonské hradby, Lurdská jeskyně, Orlí fontána, Socha Sv. Petra a mnoho dalších památek.

Zajímavosti

Vatikán má samozřejmě jako každý stát nějaké zajímavosti:

  • Společně s Maltou je jeden ze dvou evropských států, který nemá přirozené zdroje vody
  • Není jako jediný stát členem OSN (není pravdou, takových států je několik)
  • Není členem evropské unie (jako ostatně i další malé evropské státy)

Vatikán má mnoho dalších zajímavosti, ale na to každý musí přijet do Vatikánu, aby je objevil. Vatikán je překrásné místo plné čistoty, památek a romantických míst.

vatikan.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)