Itálie.net


stromboli

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

stromboli [2016/02/07 19:11] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Stromboli ======
 +
 +===== Ostrov =====
 +
 +**Stromboli** je jeden z **menších ostrovů** ležících v **Tyrhénském moři**, hned **vedle Itálie**. Jelikož je tak blízko k Itálii, zapisuje se mezi **Liparské ostrovy**. Plocha zaujímá 12,2 km čtverečních a ostrov je tvořen mohutnou sopkou kuželovitého tvaru.
 +
 +Dvě vesnice, kde se první nachází na severovýchodě – Stromboli a druhá směrem na jihozápad – Ginostra patří k městu Lipari společně s celým ostrovem. ​
 +
 +Hlavním zdrojem příjmů je turistický ruch, naopak v minulosti se příjem získával z rybolovu a pěstování vína a to hlavně z odrůdy Malvasia. Byly to také zároveň tradičním zdrojem obživy místních obyvatel.
 +
 +===== Sopka Stromboli =====
 +
 +Tato větší [[sopky|sopka]] nese jméno po ostrově, na kterém leží. Její základna se nachází až 2 100 m pod mořskou hladinou a nejvyšší bod této sopky je vrchol Vancori se svojí výškou 924 m. n. m. 
 +
 +Stromboli je stratovulkán a výbuchy mají pouze krátery o 200 metrů níže, a to na severozápadě nad svahem Sciara del Fuoco. Jen v letech 1919 a 1930 došlo k větším výbuchům na tomto malém ostrově.
 +
 +Zajímavou sopku Stromboli můžeme pozorovat každé dvě až tři hodiny, čímž se dostává na místo **nejaktivnější sopkou v celé Evropě**. Nejkrásnější pohled na kuželovou sopku při sopečných erupcích je z vrcholu Pizzo Sopra la Fossa, kde je oblíbené místo návštěvníků. Pokud se návštěvníci rozhodnou pozorovat sopku, tak nejlepší doba je po setmění, kdy mohou vidět tryskající lávu z kráteru. Poté se láva valí po zmiňovaném svahu Sciara del Suoco směrem k moři. ​
 +
 +Při pozorování sopečné činnosti je to krásný zážitek. Láva s její rudooranžovou barvou se rozprostírá a září do tmy a pohled na tryskající hmotu ohromí několik návštevníků.
 +
 +===== Výstup na sopku =====
 +
 +Milovníci výstupů na jednotlivé zajímavé objekty se také mohou zúčastnit výstupu na sopku Stromboli. **Během tří hodin lze vystoupit** na tuto tajemnou a mohutnou sopku pod vedením průvodců. S dobrým vybavením, jako jsou boty, potraviny a chutí na nezapomenutelný zážitek můžete vystoupit až k vrcholu s krásným výhledem na ohnivé a tryskající fontány.
 +
 +--------------------------
 +
 +Ostrov Strombali navštíví ročně několik tisíc turistů a odjíždějí s nezapomenutelným zážitkem na tuto sopku a zároveň také ostrov, který se jmenuje Stromboli.
  
stromboli.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)