Itálie.net


stromboli

Stromboli

Ostrov

Stromboli je jeden z menších ostrovů ležících v Tyrhénském moři, hned vedle Itálie. Jelikož je tak blízko k Itálii, zapisuje se mezi Liparské ostrovy. Plocha zaujímá 12,2 km čtverečních a ostrov je tvořen mohutnou sopkou kuželovitého tvaru.

Dvě vesnice, kde se první nachází na severovýchodě – Stromboli a druhá směrem na jihozápad – Ginostra patří k městu Lipari společně s celým ostrovem.

Hlavním zdrojem příjmů je turistický ruch, naopak v minulosti se příjem získával z rybolovu a pěstování vína a to hlavně z odrůdy Malvasia. Byly to také zároveň tradičním zdrojem obživy místních obyvatel.

Sopka Stromboli

Tato větší sopka nese jméno po ostrově, na kterém leží. Její základna se nachází až 2 100 m pod mořskou hladinou a nejvyšší bod této sopky je vrchol Vancori se svojí výškou 924 m. n. m.

Stromboli je stratovulkán a výbuchy mají pouze krátery o 200 metrů níže, a to na severozápadě nad svahem Sciara del Fuoco. Jen v letech 1919 a 1930 došlo k větším výbuchům na tomto malém ostrově.

Zajímavou sopku Stromboli můžeme pozorovat každé dvě až tři hodiny, čímž se dostává na místo nejaktivnější sopkou v celé Evropě. Nejkrásnější pohled na kuželovou sopku při sopečných erupcích je z vrcholu Pizzo Sopra la Fossa, kde je oblíbené místo návštěvníků. Pokud se návštěvníci rozhodnou pozorovat sopku, tak nejlepší doba je po setmění, kdy mohou vidět tryskající lávu z kráteru. Poté se láva valí po zmiňovaném svahu Sciara del Suoco směrem k moři.

Při pozorování sopečné činnosti je to krásný zážitek. Láva s její rudooranžovou barvou se rozprostírá a září do tmy a pohled na tryskající hmotu ohromí několik návštevníků.

Výstup na sopku

Milovníci výstupů na jednotlivé zajímavé objekty se také mohou zúčastnit výstupu na sopku Stromboli. Během tří hodin lze vystoupit na tuto tajemnou a mohutnou sopku pod vedením průvodců. S dobrým vybavením, jako jsou boty, potraviny a chutí na nezapomenutelný zážitek můžete vystoupit až k vrcholu s krásným výhledem na ohnivé a tryskající fontány.


Ostrov Strombali navštíví ročně několik tisíc turistů a odjíždějí s nezapomenutelným zážitkem na tuto sopku a zároveň také ostrov, který se jmenuje Stromboli.

stromboli.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)