Itálie.net


stredozemni-more

Středozemní moře

Středozemní moře nacházející se v Atlantském oceánu je kolébkou řady vyspělých starověkých kultur, jako je např. Řecko, Egypt nebo Řím. Jižní pobřeží je členité, zato severní pobřeží je také členité, zato s velkými poloostrovy jako je s Pyrenejským, Apeninským, Malou Asií a Balkánským poloostrovem.

Geografické informace

  • Celková rozloha Středozemního moře činí 2,6 milionů km².
  • Největší maximální hloubka Středozemního moře je 5121 m.
  • Objem vody ve Středozemním moři je 3,7 milionů km3.
  • Teploty: Teploty se liší podle místa měření, tj. v létě se teploty pohybují okolo 20-28°C, zato v zimě na západě se teploty pohybují okolo 11°C a až 16°C na východě.
  • Přílivy od středozemního moře jsou velice nízké. Většinou se jedná o max. 0,5 m.
  • Salinita vody se stupňuje směrem od západu k východu, jedná se cca o 3,60 až 3,95 %, což je 36 – 39,5 promile.

Okružní plavby

Pokud jste milovník cestování, moře a užívání si léta, chutné jídlo, jako je chutná večeře ala carte, rozhodně jsou pro vás Středozemní plavby jako stvořené. Při plavbách cestujete na lodi k nejrůznějším krásným místům, ostrovům a do nejrůznějších zajímavých měst a to nemluvě o speciálních zábavných programech, diskotékách, artistech či kouzelníkovi, tohle všechno a ještě jiná dobrodružství se dají prožít během několika dnů. Nehledě na to, že se všichni pohybují po čerstvém vzduchu s vůní moře.

Při plavbách se vám otevřou ty nejkrásnější místa, můžete se koukat na překrásný západ Slunce. Slunce se vám potopí do Středozemního moře a okolní oblaka rozprostírají sluneční paprsky po celé obloze a hrají různými barvami, jako je oranžová a žlutá. Někteří lidé věří v to, že zaslechli zasyčení, když se slunce dotklo hladiny. Každý večer se na tento pohled koukají všichni přítomní, nenechají si ujít ten krásný pohled na zapadající Slunce.

Významné přístavy

Stojí za zmínku vyjmenovat si pár nejvýznamnějších přístavu ve Středozemním moři, a to je Barcelona, Janov, Benátky, Valletta, Terst, Rijeka, Dubrovník a další. Pokud se chystáte na okružní plavby, pravděpodobně poplujete i do těchto známých přístavů. Rozhodně si tyto přístavy dobře prohlédněte, popř. prozkoumejte. Na každém z nich je něco kouzelného.

stredozemni-more.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)