Itálie.net


start

Základní informace o Itálii

Itálie je velmi zvláštní a kouzelná země. Je zde mnoho zajímavých míst, které stojí za poznání. Pojďme si o ní něco povědět a „nasbírat“ pár zajímavých informací o této republice.

Itálie na mapě

Itálie je dlouhý štíhlý poloostrov, přezdívaný též Italská bota. Je to středomořský stát na jihu Evropy. Itálii omývá mnoho moří, ve kterých se nacházejí zálivy a průlivy, jejichž popis jde nad rámec tohoto krátkého představení.

Celé východní pobřeží Itálie obklopuje Jaderské moře. Na západním pobřeží se nachází Tyrhénské a Ligurské moře. Na jihu Sicílie se rozprostírá Středozemní moře a z části také moře Jónské.

K Itálii patří dva velké ostrovy ve Středozemním moři Sicílie a Sardinie a ostrov Elba v Tyrhénském moři. Za zmínku stojí souostroví Eolské ostrovy a Toskánské. souostroví.

Celá Itálie převážně leží na Apeninském poloostrově a jejími sousedy jsou státy Francie, Švýcarsko, Rakousko a Slovinsko.

Uvnitř Itálie leží dva městské státy San Marino a Vatikán.

Itálii patří území obklopené Švýcarskem enkláva Campione d'Italia.

Na severu země jsou velehory Alpy, jejichž součástí jsou mimo jiné nádherné Dolomity. Páteří země je pohoří Apeniny. Za zmínku stojí sopky Etna, Vesuv a Stromboli.

Užitečné a základní informace

Itálie v dnešní podobě vznikla sjednocením městských států 17. března 1861. Oficiální název je Italská republika, v italštině Repubblica Italiana. Úřední jazyk je italština, hlavním městem Itálie je Řím, který je městem měst vyzdobeným nejrůznější historickými památkami.

Prezidentem je od 15. 5. 2006 Giorgio Napolitano a předsedou vlády od konce roku 2011 Mario Monti.

Italská hymna pojmenovaná Fratelli d'Italia, která vznikla v roce 1847 připomíná slávu dávných bitev.

Administrativně je země rozdělena na 109 provincií, má 20 regionů, z nichž 5 má autonomní status.

V Itálii, kromě Italů, žije mnoho národnostních menšin Sardové, Friulové, Latinové, Němci, Francouzi, Albánci, Slovinci a další.

Nejvyšším bodem je hora Mont Blanc de Courmayeur s jeho výškou 4 748 m. n. m.

Tabulka čísel

Obyvatelé

57 715 625 ob.

23. místo na světě

Rozloha

301 203 km2

71. místo na světě

Hustota zalidnění

194 / km2

55. místo na světě

Itálie "jako taková"

Itálie má velice dlouhé a členité pobřeží, na nichž se nachází velmi mnoho krásných míst. Jsou zde dlouhé pláže, jak písčité či oblázkové, tak rozlehlé a vyhlídkové na moře. Písek je na většině míst velmi jemný, jak světlý tak tmavý.

Seznam stránek

start.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)