Itálie.net


sopky

Sopky v Itálii

Každá sopka v Itálii je něčím zajímavá, jak vzhledem, tak historií. Na sopky se dokonce dají pořádat výlety. V Itálii to je sopka Vesuv, Etna, a sopky na Liparských ostrovech.

Etna

Etna nacházející se na Sicílii se svojí výškou 3 340m patří do nejvyšších, nejstarších a nejatraktivnějších sopek v celé Evropě. Opravdový masiv má rozlohu 1 570 km2 a zde stojí přibližně neuvěřitelných 700 000 – 500 000 let. V současně době je Etna činnou sopkou a hrozbu kolem sebe šíří, když dochází k tzv. lávovým proudům. Nejvyšší kráter se jmenuje samotná Etna a okolo sebe jich má asi 200 dalších. Sopka má několik důležitých roků, o nichž si krátce povíme. Začněme s rokem 1910, kdy vzniklo dalších 23 nových kráterů. Dále v roce 1917, při této erupci láva sahala až do výšky 800 m. Dalším rokem je 1923, kdy láva byla nejdéle horká a to neuvěřitelných 18 měsíců. A poslední rok 1928, kdy okolí města Mascali zasáhl velmi silný lávový proud.

Tyto roky se řadí mezi nejdůležitější a nejvýznamnější. Pokud někdo patří do milovníků dobrodružství a poznávání nových věcí, rozhodně stojí za to si udělat výlet na sopku, která je nejvýznamnější po celé Evropě. Kdo se chce podívat až k samotnému kráteru, může jít s průvodcem. Zážitek je to nezapomenutelný.

Stromboli

Sopka Stromboli patří do nejatraktivnějších v Evropě, tyčící se do výšky 924m. Na této sopce je krásný výhled – hlavně v noci na ploše ve výšce 918m. Odtud se dá pozorovat překrásné oranžové tryskající fontány, které se rozprostírají každou čtvrthodinu po obloze.

Liparské ostrovy

Liparské ostrovy jsou tvořeny 7 velmi malými a důležitými ostrůvky nacházející se u severovýchodního pobřeží Sicílie. Tyto ostrovy se nazývají Lipari, Vulcano, Stromboli, Panarea, Salina, Alicudi a Filicud. Každý ostrov má své kouzlo. Např. Vulcano vysoký 391m je uhasínající sopečný kužel, na kterém návštěvníci mohou obcházet sopku kolem dokola a nechat se obklopovat krajinou. Můžou také vidět ostatní ostrovy, a pokud je dobré počasí, mohou dohlédnout dokonce až na Etnu.

Stojí za zmínku také bahenní jezírko. Tato oblíbená a velmi známá turistická atrakce láká mnoho návštěvníků a i místní obyvatelé. Jedná se o jezírko obsahující stojatou kalnou vodu, která má velmi tuhé bahno. Cílem koupání je desinfekce, proto i při větším počtu lidí je koupel hygienicky nezávadná. Síra obsahující bahno proniká pod kůži a díky tomu má léčebné účinky. Voda se sterilizuje při nočních hodinách, kdy je pozorovatelné bublání.

Vesuv

Vesuv nacházející se na Apeninském poloostrově je známá mohutná sopka v celé Evropě tyčící se do výšky 1281 m. n. m. Sopka se skládá ze dvou vrcholů a to samotná Vesuv, a druhý menší Monte Somma.

Za posledních 17 let se na sopce událo několik významných erupcí. Mezi první katastrofickou erupci došlo 24. srpna roku 79, kdy byla zničena města Stabie, Herculaneum a Pompeje, přičemž zemřelo několik tisíc lidí. Byl to ohromný výbuch, později je nazýván jako plinijská exploze. Poté bylo několik dalších erupcí, poslední byla však v roce 1944, dále žádné erupce nebyly.

Vesuv je další sopkou, na které se dají pořádat výstupy. Pokud vystoupáte až na samotný vrchol, budete odměněni překrásných výhledem na okolí a Neapolský záliv. Pokud se rozhodnete podívat se do 200 m a 600 m širokého kráteru, rozhodně nebudete litovat. Ohromí vás hluboký pohled do tajemného kráteru.


Italské sopky jsou skvělým místem pro poznání těch nejatraktivnějších a velmi známých sopek. Italské sopky vám nabízejí z vrcholků krásný výhled na okolí a také nezapomenutelné zážitky, které poznáte na samotných sopkách.

sopky.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)