Itálie.net


rim

Řím

Řím je překrásné hlavní město Itálie. Bylo založeno více jak před 2 700 lety a díky tomu je jedním z nejstarších evropských měst. V kulturním městě se nachází nejmenší nezávislý stát Vatikán. Město je důležitý uzel letecké, železniční a silniční dopravy a protéká jím třetí největší italská řeka Tibera.

Řím je krása sama o sobě, na každém roku je nějaká zvláštnost, která upoutá úplně každého. Samotný Řím neboli Věčné město je oblíbený cíl turistů, které lákají památky a překrásná romantická místa.

Historie

Půvabný Řím má opravdu velmi dlouhou historii. Díky tisíciletí, co město vznikalo, tak vznikali i s ním mnoho krásných památek, o kterých si ještě povíme. Jelikož je historie skutečně dlouhá, zkusíme si jí stručně shrnout.

Etruská dynastie (městský stát) se v roce 510 př. n. l. stal republikou, kde stáli v čele konzulové, což byli jako každý rok volení dva úředníci. Společně s tím měl Řím také senát. Když se psal rok 387 př. n. l., tak Keltové vyrabovali Řím. Kolem roku 250 př. n. l. se spojilo celé území dnešní Itálie s Římem. Poté probíhala stavba římských silnic, jako je Via Cassia, Via Appia a další. V této době byla římská armáda a loďstvo silné, a jelikož chtěli ovládnout celé Středozemní moře, došlo k Punským válkám, což bylo v 1. pol. 3. st. př. n. l.

Přišel rok 100 př. n. l. a Gaius Marius musel přistoupit k reformě armády, s tím, že přišla velká krize, ze které se pomalu vytvořila občanská válka. V roce 73 – 71 př. n. l. se po Spartakovu povstání poražení lidé stávají otroci, což bylo přibližně 60 000 lidí. Díky tomu se Gaius Julius Caesar dostal k moci, ale v roce 44. př. n. l. byl zavražděn, tím římská republika skončila a Gaius Octavius z Říma udělal říši. Postupem času Římu vládnou Severovská a Flaviovská dynastie, ale říše pomalu začíná upadat společně i s otroky.

Nakonec se stane císařem Dioklecián, který nechal postavit palác ve Spalatu, což je dnešní Split v Chorvatsku, poté zdvojnásobil armádu a Konstantinem bylo povoleno křesťanství.

Památky

V Římě je několik překrásných památek, které rozhodně stojí za vidění. Dá se říci, že celý Řím je jedna překrásná památka s desítky nejrůznějšími ještě uvnitř. Pojďme si povědět o těch nejvýznamnějších.

Pantheon

Jedná se o nejvýznamnější chrám v celém Římě a je to překrásné místo, kde návštěvníci obdivují kopuli s okulem, do kterého svítí sluneční paprsky. Chrám pochází z roku 27 př. n. l. a uvnitř se nachází 6.43 m velký tzv. egyptský obelisk, který je tvořený z čevené žuly. Vstupné je zdarma a rozhodně je na co se dívat, nikdo nebude litovat za návštěvu tohoto chrámu.

Fontána di Trevi

Tato největší a nejzajímavější fontána v Římě je postavená Nicolasem Salvim a celá stavba mu trvala neuvěřitelných 30 let. Ten, kdo touží, aby se do Říma ještě někdy podíval, vždy hodí pravou rukou přes pravé rameno minci. Díky této známé větě kašna denně polyká od turistů přibližně 3000 EUR.

Španělské schody

Tyto Španělské schody se nacházejí na Piazza di Spagna a jsou velmi známé z módních přehlídek, dokonce i filmů. Schodiště se skládá ze 183 schodů, které stoupají k náměstí Trinita dei Monti. Na těchto místech se schází mladí lidé a je to zároveň skvělé místo pro volný čas.

Piazza Venezia

Na tomto náměstí je plno přenádherných památek, stojí tu např. Goticko-renesanční palác, pocházející z roku 1455, Monumento nebo Palazzo Venezzia, ze kterého je skvostný pohled na archeologické staré vykopávky. Výhled je to skutečně pěkný.

Villa Borghese

Pokud dostanete chuť vyjít si do přírody, rozhodně se zajděte podívat do renesančního parku, kde je místo na odpočinek jak stvořený. Do parku se nechala udělat v roce 1911 malá zoologická zahrada a zároveň zde také naleznete roztomilé malé jezírko.

Forum Romanum

Jedná se o místo, kde se v minulosti střetávali lidé, kde probíhali soudy a veřejný život. Bylo to v dobách antického Říma obchodním centrem a středem veškerého dění. Pokud se na toto místo chystáte zavítat, nikdo nebude litovat.

Ubytování

V Římě je opravdu mnoho nabídek k ubytování. První z nich je místo ubytování. Můžete se nechat ubytovat na kraji Říma, za jednu noc se cena pohybuje okolo 20 EUR. Další možností je ubytování v samotném srdci historického města. Můžeme nalézt ty nejluxusnější hotely, jako je třeba slavný hotel Savoy, nebo Ritz. Musíme ale počítat s tím, že tyto hotely jsou o něco dražší, ale zato nám nabízejí kratší cestu k místním památkám.

Ať už v nějakém apartmánu nebo v luxusnějším hotelu naleznete příjemné místo na ubytování, kde se vám bude rozhodně líbit. Jinak ať si vyberete nějaký hotýlek na kraji Říma, také to má výhody, že než vstoupíte do srdce města, zahlédnete všude okolo mnoho dalších krásných památek.


Řím je překrásné místo pro milovníky kultury, památek a romantických míst. Ročně navštíví toto místo tisíce a tisíce návštěvníků, co chtějí poznat takové krásné město, jako je Řím.

rim.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)