Itálie.net


pocasi

Počasí a podnebí Itálie

V Itálii leží z části Alpy, je tam dostatek srážek a teploty jsou většinou nízké. Můžeme říci, že podnebí v Itálii je mírné a to díky Alpám. „Bariéra“, takto fungují Alpy - díky nim zabraňuje pronikání studených větrů ze severu, a jelikož Středomoří obklopuje většinu Itálie, tak i větry od Středomoří Alpy chrání.

Od severu k jihu se mění tepelné podmínky. Díky tomu jsou teploty v období zimy rovnoměrnější než v létě. Čímž ale v létě je tu příjemné počasí, zvláště teploty, pohybující se průměrně okolo 25-30°C. Na letní dovolenou je to skvělé místo pro koupání v moři a opalování se na sluníčku.

Srážky

Tuhé zimy bývají v Alpách na severu Itálie, kde jsou velmi časté sněhové a dešťové srážky, zato léta jsou velice mírná. Nejméně srážek můžeme očekávat na jihu, v části Sicílie. Naopak nejvíce srážek se však vyskytuje v horských oblastech.

Podle výpočtů se v Itálii ročně pohybuje přibližně 500 – 1 000 mm srážek, ale maximum srážek, kdy se naměřilo, bylo 30 404mm a to zejména v Ligurských Apeninách.

Na celém poloostrově Itálie prší nejméně v létě, to má velkou výhodu, kdy se v létě jezdí k moři na dovolenou nebo na poznávání místních měst a památek.

Měli bychom si povědět i o větru zvaném Scirocco. Tento vítr je ze severu Afriky, takže teplé až dusné počasí je právě díky němu.

Teploty

V Itálii se teploty mění od severu k jihu. V italských městech se teplota mění podle polohy.

Město Teplota v létě Teplota v zimě
Řím 22 °C -30 °C 6 °C – 13 °C
Neapol 19 °C – 28 °C 4 °C – 12 °C
Sardinie 22 °C – 31 °C 8 °C – 14 °C

Každý si může vybrat místo, kde chce být, nejen podle památek, moře aj., ale také teplota je důležitá.

Podle výpočtů je nejteplejší léto v oblasti Sicílie, kde teplota sahá až 45 °C. Nejchladnější v celé Itálii je měsíc leden, zato pro dovolenou, kde by mělo být nejtepleji a sluníčka plné nebe, je měsíc červenec.

pocasi.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)