Itálie.net


palermo

Palermo

Palermo je hlavní milionové město oblasti Sicílie. Se svým počtem obyvatel se dostává na páté největší město v Itálii. Poznáte překrásné památky, romantická místa, zvyky, architekturu a mnoho dalšího. Kulturní překrásné město je oblíbeným cílem pro turisty, a jelikož leží na severním pobřeží Sicílie, je to dokonalé místo pro letní dovolenou.

Historie města

Jako první město založili Féničané, což bylo kolem 8. století. V pozdějších letech se Palermo díky Arabům stalo centrem Sicílie a celého středomoří. V období Arabů, později Normanů, se celé Palermo stalo místem, kde se v míru setkávali muslimové, židé a křesťané. Později na těchto místech vyrůstal Fridrich II., což byl budoucí císař. V pozdějších letech zde poznal nejrůznější druhy kultury a také samotné vzdělanosti.

Když přišel konec tolerance, na místo nastoupilo s příchodem Španělů protireformace. Ovšem až do dnes přežili bývalé specifičnosti, což můžeme po celém městě objevovat a poznávat.

Památky

Významné město má nespočitatelně památek. Historické jádro je dost velké a rozlehlé, na dokonalé prozkoumání by muselo být hodně dní. Město ukrývá mnoho historických památek a překrásných míst, které rozhodně stojí za vidění.

Jako první bychom si mohli povědět o kostelu San Giuseppe dei Teatini, který stojí přímo ve středu města. Je to gigantická, překrásná a velmi oblíbená památka, která je vyzdobená snad na každém místě. Uchvátit nás může zlato, štuková výzdoba, mramor a celková stavba.

Dále můžeme navštívit Palatinskou kapli pocházejících z časů normanských králů. Tato kaple se nachází v Královském paláci a zde se spojují latinské, byzantské a arabské prvky. Kaple je vyzdobená skleněnými mozaikami a celý strop je zdoben v arabském stylu. Rozhodně bychom měli navštívit památku s názvem Kattedrala, což je stavba, kde můžete nalézt čtyři náhrobky, včetně Friedricha II. Je to směsice všeho možného, což je na tom velmi zajímavé a návštěva za to stojí.

Dalšími místy jsou např. kostel Chiesa del Gesů, jedna z nejslavnějších staveb Sicílie Cappella Palatina, Chiesa La Martorana a mnoho dalších. Staré kulturní město se skládá z několika spletených křivolatých uliček, ale ve středu se protínají dvě velké dlouhé ulice. Díky nim se několik obyvatel a návštěvníků dokážou orientovat. První ulice jménem Via Maqueda a druhá na ní kolmá Corso Vittorio Emanuele se střetávají v místě zvaném Quattro Canti – tvoří střed centra.

Atmosféra a okolí

Jelikož má Palermo tak krásnou a bohatou přírodu, významné kostely a paláce, velká muzea, uzoučké či široké ulice, nebo podlouhlé písčité pláže a mnoho dalšího, tak je to skvělé místo pro odpočinek a poznávání.

Procházka historickým městem vás přímo uchvátí na každém území Palerma. Na takové místo si můžete udělat výlet z přístavu lodí na 9 km vzdálený ostrov Ustica, což je ostrov s překrásnou přírodou, tajemnými jeskyněmi a podlouhlými písčitými plážemi. Je tam klid a mnoho míst na prozkoumání.

Dále 8 km na jih, tj. směrem do vnitrozemí je menší městečko Monreale, ve kterém stojí klášter a světoznámá bazilika. Pochází z 12. století a je vyzdobená překrásnými mozaikami. Je to jedna z bazilik, na kterou by se rozhodně měl podívat každý návštěvník Palerma už jen z toho důvodu, že je to krásné umění a nezapomenutelný zážitek. Celé okolí vás ohromí svými krásnými detaily a maličkostmi ať už jste milovník umění nebo ne.

palermo.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)