Itálie.net


narodni-parky

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

narodni-parky [2016/02/07 19:11] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Národní parky ======
  
 +Pokud nejste milovníci památek, uměleckých děl a pláží, tak Itálie Vám nabízí jiné aktivity a jiná místa, kam se můžete podívat. Taková místa jsou např. **národní parky**, které jsou v Itálii velice překrásné. Při procházkách se turisté kochají přírodou a nechají se unést obklopující a kvetoucí krajinou.
 +
 +===== Informace =====
 +
 +Národních parků nacházejících se v celé Itálii je **celkem 24** a celková rozloha činí 15 000 km2. Prvním vyhlášeným parkem byl v roce 1922 Národní park Gran Paradiso, naopak nejmladší park se jmenuje Val d'Agri vyhlášený v roce 2008. Největším národním parkem je Pollino se svojí rozlohou 1820 km2.
 +
 +Pojďme si uvést nějaké parky, které jsou přenádherné a rozhodně stojí za vidění.
 +
 +===== Parco Nazionale del Gran Paradiso =====
 +
 +Tento překrásný národní park vyhlášený roku **1922** tvoří krásný kout přírody. Rozkládá se **nedaleko města [[turin|Turína]]**. Zvláštní je, že v tomto národním parku můžeme spatřit takové živočichy a rostliny, kde jinde už v Evropě nenalezneme. ​
 +
 +Na jaře, když taje sníh, každý návštěvník parku obdivuje u vesničky Lillaz vodopád, který se rozbujní při tajícím se sněhu. Vesnička Lillaz je horským střediskem a od vodopádu se dá pokračovat dále na jiná romantická místa. Milovníci zimy si mohou užívat také, a to pod vrcholky hor na běžkách.
 +
 +===== Národní park Stelvio =====
 +
 +Stelvio je další překrásný park plný přírody a mnoho živočichů,​ jako jsou srnci, losy, jeleni, kozorožci nebo překrásná zvířata jako orli skalní. V parku nalezneme **největší evropský ledovec Ghicciaio dei Forni**, velký neuvěřitelných 20km². ​
 +
 +Nejvyšším vrcholem je Ortler. Tento vrchol připomínající obrovskou ledovcovitou pyramidu se tyčí do výšky 3905m. Park se nachází v Jižním Tyrolsku na severu Itálie a má přes 134 000 ha. 
 +
 +===== Parco Nazionale d'​Abruzzo =====
 +
 +Dalším parkem nacházející se na Italském území je známý park Parco Nazionale d'​Abruzzo. V národním parku naleznete mnoho krásných míst, kde spatříte krásná **jezera**, **horské štíty** a cesty, které jsou lákadlem pro dlouhé túry. ​
 +
 +Rozhodně na cestách zahlédnete mnoho ptactva, protože národní park je známý také především svým bohatým ptactvem. Poblíž leží město Pescasseroli,​ které je hlavním informačním střediskem. Poradí Vám, kde jsou nejlepší místa a kam si můžete vyjít pěšky, nebo dokonce na nějakých romantických místech se můžete **projet na koni**. ​
 +
 +Tento park patří k nejvýznamnějším parkům v Evropě a byl otevřen roku 1922.
 +
 +-------------------------------------
 +
 +V Itálii je mnoho dalších národních parků, jako je třeba **Circeo**, **Gargano**,​ **Vesuvius** či **Majella**,​ které stojí za prozkoumání.
 +
 +Pokud se rozhodnete navštívit nějaké italské národní parky, rozhodně prožijete překrásnou dovolenou, na kterou se nezapomíná.
narodni-parky.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)