Itálie.net


mont-blanc

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

mont-blanc [2016/02/07 19:11] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Mont Blanc ======
  
 +Mont Blanc je nejvyšší hora [[alpy|Alp]] <​del>​a celé Evropy</​del>​ (nejvyšší horou Evropy je hora [[http://​elbrus.cz|Elbrus]]). Sahá do **výšky 4 810 m** a její vrchol je pokrytý silnou vrstvou sněhu a ledu. Hora je velmi vyhledávaný cíl vysokohorských turistů a horolezců. ​
 +
 +Jako **první tuto nejvyšší horu Alp zdolali horolezci** **Jacques Balmat** a **Michel Paccard**. Mohutný vrchol zdolali 8. srpna roku 1786. Marie Paradis byla první ženou v roce 1808, která také na vrchol dokázala vystoupat. Roku 1893 byla poblíž vrcholu Mont Blanc postavena meteorologická stanice. Jelikož na hoře je většinou nepříznivé počasí, tak se v roce 1909 stanice opustila. ​
 +
 +===== Východiště =====
 +
 +Jistě mnoho průzkumníků a milovníků hor **Mont Blanc** velice láká a není divu. Tak lákavá <​del>​a největší</​del>​ hora v Evropě přitahuje snad každého.
 +
 +Každý, kdo se rozhodne vystoupat na Mont Blanc, většinou přejede do francouzského střediska s názvem Chamonix. V tomto středisku žije přibližně jenom 9 000 obyvatel, ale rok od roku se každé léto počet zvyšuje. Chamonix má díky své nadmořské výšce přibližně 1 037m rozvinuté zázemí a díky tomu také zpříjemňuje pobyt mnoha turistům. I když není někdo milovník výstupů na vysoké hory, může se svést lanovkou na Bréved, což je místo, odkud můžete masív Mont Blancu pozorovat a obdivovat jeho detaily. Překrásný pohled na horu je nezapomenutelným zážitkem.
 +
 +===== Závod kolem hory =====
 +
 +Milujete delší pochody či běh? Nyní máte možnost si oběhnout chodecký maraton kolem masivu Mont Mlanc. Tato akce se pořádá každým rokem, nějací vytrvalejší sportovci běží, někdo jde chůzí. Nejde tak o čas, ale sílu dokázat obejít masiv přibližně 166 km dlouhý přes tři státy – Itálie, Francie a Švýcarska. Celkové převýšení je 9 400 m a celý závod se běží nebo jde, ale bez noclehu na jeden zátah. Průměrný čas tohoto závodu u nejlepších závodníků je něco kolem 20 hodin, druhá skupině lidí, což většině, průměrně potřebují 20-45 hodin. Je to také díky tomu, že krásný výhled všechny obklopí a nechají se unést krásy přírody.
 +Každým rokem se tu sejde stovky lidí, aby si zasoutěžili,​ je to zajímavá a zábavná akce.
 +
 +===== Sporty =====
 +
 +Jelikož se jedná o největší horu Evropy, jsou tu dokonalé podmínky pro [[lyzovani|lyžování]] nebo snowboarding. Od masivu na italské straně je známý areál z městečka Courmayeur a z francouzské strany můžeme lyžovat v Chamonix – Mont – Blanc, kde jsou také výhodné a skvěle upravené sjezdovky.
 +Výlet k největší hoře Mont Blanc je nezapomenutelný zážitek. Každý zde zažije překrásnou dovolenou.
mont-blanc.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)