Itálie.net


jadran

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

jadran [2016/02/07 19:11] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Jaderské moře ======
 +
 +**Jaderské moře**, jiným slovem **Jadran** leží mezi Balkánským a Apeninským poloostrovem. Jadran je část [[stredozemni-more|Středozemního moře]] a sousedí s [[http://​xn--ecko-94a.net/​j%C3%B3nsk%C3%A9-mo%C5%99e.html|Jónským mořem]]. Je přibližně 8700 km dlouhé a 160km široké, kde je na severozápadě mělčí než na jihu. Severní hladina nepřesahuje více jak 200 metrů, zato v jižní části je místo s 1589 metry nejhlubší. Jméno Jaderského moře je etruského původu.
 +===== Fauna a flóra =====
 +
 +Každý návštěvník na první pohled pozná, že se zde flóra a fauna liší od střední Evropy. V různých částech lze poznat, že je zde cítit vyprahlost, což můžeme zpozorovat hlavně podél pobřeží, avšak ne všude. Rozhodně zde nalezneme mnoho rostlin a zvířat, které se vyskytují i u našeho domova. Pokud faunu a flóru poznáme decentněji,​ můžeme nalézt mnoho jiných živočichů a rostlin, které dávají např. v Chorvatsku nádech exotičnosti. ​
 +
 +Pokud mluvíme o [[http://​chorvatsko.tv|Chorvatsku]],​ tak stojí za zmínku, že tam je neuvěřitelně přes 4000 druhů rostlin. V tomto čísle nalezneme přibližně tisíc druhů, které se nevyskytují nikde jinde na světě, než právě v Chorvatsku.
 +
 +Jaderské moře ukrývá z fauny několik druhů živočichů žijících v moři a na pobřežích. Jsou to např. veverky, zajíci, jeleni nebo i lišky. Pro milovníky putování a chtivosti zahlédnut další živočichy,​ tu jsou i kamzíci, vydry, šakali, vlci, rysi, divoké kočky a dokonce i medvědi.
 +
 +===== Teploty Jadranu =====
 +
 +Teploty Jadranu jsou známy jako velmi vysokými, avšak **nejteplejší je období srpna**, kdy teplota moře vydrží až dlouho do podzimu. Naopak nejchladnějším obdobím je únor. Průměrná teplota Jadranu se pohybuje okolo 11°C, ale **v letním období dosahuje hladina moře až 23 – 27 °C**, což je ideální teplota pro koupání.
 +
 +===== Čistota moře =====
 +
 +Jadran se svojí čistotou láká ročně tisíce a tisíce návštěvníků. Díky udržovanému moři, péči a účinných opatření patří do **mimořádně čistých moří**.
 +
 +Již v minulosti slavný J. Y. Cousteau (oceánolog) prověřil a zkoumal Jadran se svým týmem. Velký průzkum u pobřeží 12 středomořských zemí zjistil, že nejlepší výsledky jsou právě v Jadranu podél chorvatského pobřeží.
 +
 +Bohužel jako všechna moře, tak i Jadran má své nevýhody, což je znečištění ropou. Tento problém se ale netýká jen Jadranu, ale i ostatních moří. Chorvatsko podepsalo několik mezinárodních úmluv o ochraně moře a mnoho tisíc lidí se zastoupilo k boji proti jeho znečištění. Můžeme ale říci, že Jadran a všechna pobřeží jsou přísně hlídána proti znečišťování,​ což má optimistické výsledky. Jadran je průzračné,​ čisté a velmi lákavé moře.
 +
 +===== Salinita moře =====
 +
 +Největší salinita se nachází v jižní části a průměrná slanost činí 38 promile. Salinitu ovšem také ovlivňují přísuny sladké vody, to je např. z řek a z podmořských sladkovodních pramenů, což dokáže klesnout až na 2 promile. Sladká voda je především z ústí řeky Krky, Zrmanji, ve Velebistkém průlivu, pod Kozjakem, Biokovem a Morosem. ​
 +
 +Maximální salinita se projevuje v období srpna, dále potom v období února.
 +
 +===== Rekreační sporty =====
 +
 +Pro milovníky sportů na moři je pobřeží Jaderského moře to pravé. Lze zde provozovat několik oblíbených sportů, jako je např. plachtění,​ jachting, potápění,​ vodní lyžování,​ windsurfing. Další oblíbenou atrakcí jsou vodní skútry a motorové čluny. Rozhodně nezapomeňte na velký rybolov, který je velmi známý a oblíbený. Zde můžete lovit až 5 kilo ryb, je zde skvělé prostředí a každý si najde své místo pro odpočinek. Pokud se chystáte rybařit, rozhodně nezapomeňte na povolení.
 +
 +Mezi sporty na souši k provozování u Jaderského moře se řadí cykloturistika a horská turistika, kde je několik stupňů obtížnosti a ovšem stezky a cesty jsou velmi čisté a udržované. Dále se můžete věnovat paraglidingu,​ díky kterému můžete kroužit nad překrásnou krajinou a poté přistát na jedné z pláží.
 +Na všechny sporty jsou skvělé podmínky a úplně každý si může užít atmosféru, čistotu a krásy Jadranu.
  
jadran.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)