Itálie.net


jadran

Jaderské moře

Jaderské moře, jiným slovem Jadran leží mezi Balkánským a Apeninským poloostrovem. Jadran je část Středozemního moře a sousedí s Jónským mořem. Je přibližně 8700 km dlouhé a 160km široké, kde je na severozápadě mělčí než na jihu. Severní hladina nepřesahuje více jak 200 metrů, zato v jižní části je místo s 1589 metry nejhlubší. Jméno Jaderského moře je etruského původu.

Fauna a flóra

Každý návštěvník na první pohled pozná, že se zde flóra a fauna liší od střední Evropy. V různých částech lze poznat, že je zde cítit vyprahlost, což můžeme zpozorovat hlavně podél pobřeží, avšak ne všude. Rozhodně zde nalezneme mnoho rostlin a zvířat, které se vyskytují i u našeho domova. Pokud faunu a flóru poznáme decentněji, můžeme nalézt mnoho jiných živočichů a rostlin, které dávají např. v Chorvatsku nádech exotičnosti.

Pokud mluvíme o Chorvatsku, tak stojí za zmínku, že tam je neuvěřitelně přes 4000 druhů rostlin. V tomto čísle nalezneme přibližně tisíc druhů, které se nevyskytují nikde jinde na světě, než právě v Chorvatsku.

Jaderské moře ukrývá z fauny několik druhů živočichů žijících v moři a na pobřežích. Jsou to např. veverky, zajíci, jeleni nebo i lišky. Pro milovníky putování a chtivosti zahlédnut další živočichy, tu jsou i kamzíci, vydry, šakali, vlci, rysi, divoké kočky a dokonce i medvědi.

Teploty Jadranu

Teploty Jadranu jsou známy jako velmi vysokými, avšak nejteplejší je období srpna, kdy teplota moře vydrží až dlouho do podzimu. Naopak nejchladnějším obdobím je únor. Průměrná teplota Jadranu se pohybuje okolo 11°C, ale v letním období dosahuje hladina moře až 23 – 27 °C, což je ideální teplota pro koupání.

Čistota moře

Jadran se svojí čistotou láká ročně tisíce a tisíce návštěvníků. Díky udržovanému moři, péči a účinných opatření patří do mimořádně čistých moří.

Již v minulosti slavný J. Y. Cousteau (oceánolog) prověřil a zkoumal Jadran se svým týmem. Velký průzkum u pobřeží 12 středomořských zemí zjistil, že nejlepší výsledky jsou právě v Jadranu podél chorvatského pobřeží.

Bohužel jako všechna moře, tak i Jadran má své nevýhody, což je znečištění ropou. Tento problém se ale netýká jen Jadranu, ale i ostatních moří. Chorvatsko podepsalo několik mezinárodních úmluv o ochraně moře a mnoho tisíc lidí se zastoupilo k boji proti jeho znečištění. Můžeme ale říci, že Jadran a všechna pobřeží jsou přísně hlídána proti znečišťování, což má optimistické výsledky. Jadran je průzračné, čisté a velmi lákavé moře.

Salinita moře

Největší salinita se nachází v jižní části a průměrná slanost činí 38 promile. Salinitu ovšem také ovlivňují přísuny sladké vody, to je např. z řek a z podmořských sladkovodních pramenů, což dokáže klesnout až na 2 promile. Sladká voda je především z ústí řeky Krky, Zrmanji, ve Velebistkém průlivu, pod Kozjakem, Biokovem a Morosem.

Maximální salinita se projevuje v období srpna, dále potom v období února.

Rekreační sporty

Pro milovníky sportů na moři je pobřeží Jaderského moře to pravé. Lze zde provozovat několik oblíbených sportů, jako je např. plachtění, jachting, potápění, vodní lyžování, windsurfing. Další oblíbenou atrakcí jsou vodní skútry a motorové čluny. Rozhodně nezapomeňte na velký rybolov, který je velmi známý a oblíbený. Zde můžete lovit až 5 kilo ryb, je zde skvělé prostředí a každý si najde své místo pro odpočinek. Pokud se chystáte rybařit, rozhodně nezapomeňte na povolení.

Mezi sporty na souši k provozování u Jaderského moře se řadí cykloturistika a horská turistika, kde je několik stupňů obtížnosti a ovšem stezky a cesty jsou velmi čisté a udržované. Dále se můžete věnovat paraglidingu, díky kterému můžete kroužit nad překrásnou krajinou a poté přistát na jedné z pláží. Na všechny sporty jsou skvělé podmínky a úplně každý si může užít atmosféru, čistotu a krásy Jadranu.

jadran.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)