Itálie.net


italstina

Italština

Italština je krásný jazyk, kterým mluví přibližně sedmdesát šest milionů lidí. Jedná se o románský měkký jazyk a lidé s ním mluví hlavně v Itálii. Italština je úřední jazyk státu Itálie. Dále Vatikánu, San Marina, Švýcarska a u Slovinska je to místní jazyk.

Historie

Historie italštiny je opravdu velká, neboť se Italština rozvíjela několik století.

Ovšem mezi první texty, které se spojovali s italštinou, pochází z 9. století. Úplná italština vznikla velice zvláštně ve 14. století a to díky jednomu z nejvýznamnějších básníků jménem Dante Alighieriho, který měl rodnou toskánštinu. Když tento jazyk smíchal s jihoitalskými dialekty, vznikl nový elegantní jazyk italština. Můžeme tedy říci, že italština je postavena na toskánském dialektu.

Samozřejmě, že postupem času se Italský jazyk začínal pomalu měnit, což je např. změny v přízvuku, časování a skloňování, větné stavby, a další.

Postup změn lze poznat, pokud si budete číst např. italské středověké a renesanční texty – Torquato Tasso, což byl básnicky nejvýznamnější představitel italského baroka a Dante Alighieri, o kterém jsme si už pověděli, ale také zároveň byl předchůdce renesance a jednoho z nevýznamnějších představitelů světové literatury.

Literární tvorba

Na počátku 9. století vznikl první zaznamenaný text. Je napsaný vulgární, což znamená lidovou italštinou literárního charakteru. Jedná se o veronskou hádanku.

Se pareba boues, (Tlačil před sebou býky,)
alba pratalia araba (oral bílé pole,)
& albo uersorio teneba (držel bílý pluh)
& negro semen seminaba. »(a zaséval černé semeno.)

Řešení hádanky je jednoduché – symbol psaní: bílé pole je nepopsaný list, černé semeno písmena a býci pero.

Nářečí

Uznávaných dialektů je hodně. Mezi ně patří abruzzský, toskánský, lazijský, umbrijský, piemontský, moliský, sardinský a mnoho dalších.

Italština není nijak náročný jazyk, učí se ho několik tisíc lidí, a pokud někdo umí italsky, okolí to určitě ohromí.

italstina.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)