Itálie.net


etna

sopka Etna

Základní údaje

Jedná se o nejvyšší aktivní evropskou sopku, která má stálé erupce. Etna s její výškou 3329 metrů a obvodem 140 km se dostává na místo nejmohutnější sopku v celé Evropě.

Základna Etny má celkovou rozlohu 1190 km2. Vrchol sopky tvořil čtyři hlavní sopečné krátery – Bocca Nuova, který vznikl v roce 1968, dále Voragine, jihovýchodní kráter, který začal vznikat v roce 1971 a severovýchodní kráter.

Erupce

Úplně nejznámější a nejstarší záznamy o Etně a jejích velkých erupcích jsou ze středověku.

Výbuchů na sopce bylo opravdu mnoho, však k největšímu a nejmohutnějšímu výbuchu došlo v roce 1669. V tomto roce žhavá láva dostihla město Catanie a z velké části ho poničila.

Významné novodobé erupce:

  • 1910, vzniklo dalších 23 nových kráterů.
  • 1917, při této erupci láva tryskaly až do výšky 800 m.
  • 1923, láva byla nejdéle horká a to neuvěřitelných 18 měsíců.
  • 1928, okolí města Mascali zasáhl velmi silný lávový proud.

V současné době je mohutná sopka stále aktivní. Od roku 2000 došlo už k 8 erupcím a sopka je činná v podstatě nepřetržitě.

Výlet na Etnu

K vrcholu Etny se dá cestovat autem nebo autobusem k místu Rifugio Sapienza, ležící ve výšce 1923 metrů. Dále jezdí kabinová lanovka, ale patříte-li do skupiny turistů, tak můžete jít po trase podle lanovky. Pěší cesta a lanovka se stýkají ve stanici la Montagnola ve výšce 2608 metrů.

K samotnému kráteru lze jít jen s průvodcem a to za dobrého počasí. Kdo chce poznat Etnu blíže, může si jí prohlédnout ze všech stran a to díky železniční trati, která vede okolo celé hory.

Kdo se chce vydat k vrcholu Etny, musí se dobře připravit. Teplým oblečením, čepicí a sportovními pevnými botami. Velmi krásný pohled je na oblast Valle de Bove, zvláště v noci během sopečné činnosti. Horká láva svítí do velké výšky a paprsky dolétnou až k Vám. Je to velmi nádherný zážitek.

Výstup na sopku Etnu je nezapomenutelný zážitek, ať už pro milovníky dobrodružství, nebo pro návštěvníky, co chtějí sopku poznat a prozkoumat její detaily.

etna.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)