Itálie.net


dolomity

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

dolomity [2016/02/07 19:11] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Dolomity ======
 +
 +
 +Dolomity se rozkládají na severní části [[http://​itálie.net|Itálie]] a jsou součástí [[alpy|Alp]]. Je to skvělé místo na [[lyzovani|lyžování]],​ vlastně jedno z nejznámějších míst určené ke sjíždění těchto mohutných kopců. Dolomity, které je krásným pohořím láká ročně tisíce turistů, je to skvělé místo pro dovolenou.
 +
 +
 +===== Historie =====
 +
 +Celé pohoří nese název díky dobrodružnému **Déodatu Gratet de Dolomieu**. Byl to francouzský učenec a mineralog, který si jako první všimnul, že pohoří má jiné složení horniny.
 +Název dolomit byl v pozdějších letech přenesen na úplně všechny pohoří, i když byly se stejným chemickým složením.
 +
 +Teprve až po 1. světové válce se ujal turistický název **Dolomity**. Za války bylo v horách mnoho pevnostních staveb a až do současnosti můžeme spatřit na různých místech pozůstatky bojů.
 +
 +===== Východní Dolomity =====
 +
 +Na východní části můžeme spatřit několik pohoří, které jsou velice vysoká a zároveň mají velice hluboké pohoří. Stojí zde nejslavnější útvar Dolomit, což je **Tre Cime di Lavaredo**. Je to tříčlenná skupina skalních štítů a nejčastější symbol Dolomit. Poblíž leží také hřeben s názvem **Marmole**.
 +
 +===== Západní Dolomity =====
 +
 +Západní a východní část Dolomit oddělují **Doliny Badia** a **Cordevole**. V této části leží ten nezajímavější a hlavně nejvyšší vrchol celých Dolomit ​ - **Marmolada**.
 +Celá západní část území tvoří **Sciliar** a **Alpe di Siusi**, a čím dále na západ, tím více se vrcholky snižují.
 +
 +===== Nejvýznamnější hory Dolomit =====
 +
 +  * **Marmolada** – v severovýchodní Itálii, nejvyšší vrchol Dolomit.
 +  * **Antelao** ​ - druhá nejvyšší hora, překrásný výhled na okolí.
 +  * **Tofana di Mezzo** – třetí nejvyšší hora, na nejvyšší vrchol skupinkových hor se dá vyjet lanovkou.
 +
 +===== Lyžování =====
 +
 +
 +V Dolomitech je **450 nejmodernějších lanovek** a přes **1200 km upravených sjezdovek**,​ které jsou rozděleny do různých obtížností,​ ať pro úplné začátečníky nebo dokonce i pro nejpokročilejší lyžaře je správný terén. ​
 +
 +Dolomity jsou několik desítek let jedni z **nejnavštěvovanějších míst v Alpách**. Sníh si návštěvníci chválí, útulné hospůdky a luxusní hotely v okolí láká několik tisíc lidí ročně.
  
dolomity.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)