Itálie.net


dolomity

Dolomity

Dolomity se rozkládají na severní části Itálie a jsou součástí Alp. Je to skvělé místo na lyžování, vlastně jedno z nejznámějších míst určené ke sjíždění těchto mohutných kopců. Dolomity, které je krásným pohořím láká ročně tisíce turistů, je to skvělé místo pro dovolenou.

Historie

Celé pohoří nese název díky dobrodružnému Déodatu Gratet de Dolomieu. Byl to francouzský učenec a mineralog, který si jako první všimnul, že pohoří má jiné složení horniny. Název dolomit byl v pozdějších letech přenesen na úplně všechny pohoří, i když byly se stejným chemickým složením.

Teprve až po 1. světové válce se ujal turistický název Dolomity. Za války bylo v horách mnoho pevnostních staveb a až do současnosti můžeme spatřit na různých místech pozůstatky bojů.

Východní Dolomity

Na východní části můžeme spatřit několik pohoří, které jsou velice vysoká a zároveň mají velice hluboké pohoří. Stojí zde nejslavnější útvar Dolomit, což je Tre Cime di Lavaredo. Je to tříčlenná skupina skalních štítů a nejčastější symbol Dolomit. Poblíž leží také hřeben s názvem Marmole.

Západní Dolomity

Západní a východní část Dolomit oddělují Doliny Badia a Cordevole. V této části leží ten nezajímavější a hlavně nejvyšší vrchol celých Dolomit - Marmolada. Celá západní část území tvoří Sciliar a Alpe di Siusi, a čím dále na západ, tím více se vrcholky snižují.

Nejvýznamnější hory Dolomit

  • Marmolada – v severovýchodní Itálii, nejvyšší vrchol Dolomit.
  • Antelao - druhá nejvyšší hora, překrásný výhled na okolí.
  • Tofana di Mezzo – třetí nejvyšší hora, na nejvyšší vrchol skupinkových hor se dá vyjet lanovkou.

Lyžování

V Dolomitech je 450 nejmodernějších lanovek a přes 1200 km upravených sjezdovek, které jsou rozděleny do různých obtížností, ať pro úplné začátečníky nebo dokonce i pro nejpokročilejší lyžaře je správný terén.

Dolomity jsou několik desítek let jedni z nejnavštěvovanějších míst v Alpách. Sníh si návštěvníci chválí, útulné hospůdky a luxusní hotely v okolí láká několik tisíc lidí ročně.

dolomity.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)