Itálie.net


cestovatelum

Informace pro cestovatele

Pokud se chytáte navštívit nějaké překrásné místo v Itálii, rozhodně bychom si měli uvést pár důležitých informací před cestou.

Důležitá telefonní čísla

  • Policie (carabinieri) – 112
  • První pomoc (pronto coccorso) – 113
  • Hasiči – 115
  • Informace o tel. číslech – 12
  • Informace o mezinárodních tel. číslech – 176
  • Odtahová služba – 116
  • První pomoc – 118

Telefonní předvolby

Otevírací doby

Pokud se jedná o banky, které můžete naleznout v každém menším městečku, tak ty mají většinou otevřeno jen ve všední dny. To platí mimo léto, protože v létě mají přes poledne banky zavřeno. Většinou čas se pohybuje mezi 13:00 – 16:00.

Jestli byste chtěli navštívit nějaký obchod a supermarkety, tak ty mají zpravidla otevřeno od 7:00 do 20:00 hodin večer, ale pokud je hodně zákazníků, mohou zavřít až ve 21:00 hodin. Jestli raději nakupujete v turistických centrech, kde mají velký výběr všeho druhu přímo pro turisty, rozhodně se nemusíte bát, že něco nestihnete, protože tyto obchůdky zavírají až kolem půlnoci.

Víza a doklady

Jelikož Itálie patří do Evropské unie, lze vstoupit přes hranice do Itálie přes platný občanský průkaz. Od roku 2008 je možno děti do 10 let zapsat do cestovního pasu rodiče, tím mohou cestovat s rodiči.

Další doklady budete potřebovat při jízdě autem a to technický průkaz, řidičský průkaz a zelenou kartu.

Pokud si budete chtít vzít na dovolenou svého mazlíčka, dejte si pozor, protože pokud váš mazlíček je kočka nebo pes, budete potřebovat cestovní pas pro malá zvířata. Pas musí obsahovat potvrzení o očkování proti vzteklině, přičemž poslední očkování musí být provedeno 20 dnů před vstupem do Itálie. Naopak nejstarší očkování může být 11 měsíců.

Pokud dojde ke ztrátě dokladů, měl by turista co nejrychleji nahlásit Italské policii odcizení. Při takové situaci turista dostane náhradní pas, který může využít při návratu do ČR. Náhradní občanský průkaz má platnost 6 měsíců. Pokud se rozhodnete zůstat v Itálii déle jak 3 měsíce, měl by každý nahlásit své bydliště či pobyt na ohlašovně příslušného obecního úřadu dle místa pobytu. Pokud byste v Itálii nezůstali déle jak 3 měsíce, žádné formality se nevyžadují.

Lékařská péče

Rozhodně se vyplatí před odjezdem uzavřít cestovní pojištění. Pokud budete potřebovat nutnou pomoc od lékaře, můžete vyhledat pronto soccorso, což je stanice s první pomocí, obyčejný lékař v nějakém malém městečku se označuje medico, nebo zubař označován dentista. Každý ošetřený pacient musí zaplatit, ale při příjezdu zpět do ČR Vám jej proplatí pojišťovna.

Informační centra

Jelikož je Itálie oblíbený cíl turistů, tak snad na každém rohu se dá naleznout informační kanceláře – Centro Turistico. V těchto kancelářích se dá hovořit třemi jazyky – anglicky, německy a italsky. Zde se každý dozví vše, co potřebuje – základní i praktické informace.

Na adrese Centro Turistico Studentesco, Via Genova, Roma naleznete informační centrum pro studenty, které je velmi praktické. Také platí, že pokud má student studentský průkaz ISIC a předloží ho např. v jakýkoliv muzeích, budou mít levnější vstup a to samé platí u vlakové jízdenky – pokud si student zakoupí jízdenku u společnosti Transalpino, vyjde ho cena levněji.

Rozhodně je dobré si důkladně pročíst podmínky a vše potřebné před odjezdem do Itálie. Dále si můžete už jen vychutnat skvělou dovolenou

cestovatelum.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)