Itálie.net


bologna

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

bologna [2016/02/07 19:11] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Bologna ======
 +
 +**Bologna** je hlavním městem regionu Emilia Romagna, často nazývána //​„Červená Bologna“//​ a to díky převaze červených cihlových budov. Je zde mnoho zajímavostí a turistických cílů, které lákají spousty návštěvníků. Bolognu ročně navštíví tisíce turistů a po dovolené odjíždějí s úžasnými zážitky na toto město. Pojďme si o tomto městu povědět více.
 +
 +Město založili staří **Etruskové** a je neuvěřitelné,​ kolik staveb a památek se dosud dochovalo v dobrém stavu. V historickém centru **Bologni** můžeme spatřit středověké budovy, jak podlouhlé a široké ulice, tak i úzké a krátké středověké uličky. Dále několik věží či budov.
 +
 +**Bologna** je také hodně známá nákupním centrem. Např. na známé ulici **Via dell Indipendenza** se rozprostírá několik různých obchodů, kam stojí za to vyrazit. Obchodní nákupní zónu tvoří dvě kamenné **věže**: **Torre Asinelli** a **Torre Garisenda**. Ty stojí na **Via Rizzoli** směrem k náměstí, které má tři podlouhlé strany do trojúhelníku.
 +
 +===== Kuchyně =====
 +
 +**Bologna** má neuvěřitelně bohatou **kuchyni**. Je zde mnoho druhů **masa** a **sýrů** a díky těmto dvěma surovinami se dá vymýšlet mnoho výborných receptů.
 + 
 +Můžeme uvést jednu zajímavost,​ která má v sobě nádech výmyslu, protože pravdou je, že známé **Boloňské špagety v Bologni neexistují**. Již už víme, že komerční světová kuchyně si to celé vymyslela. Ale i přesto – nejsou Boloňské špagety výtečně?
 +
 +Místní jídelníček se skládá z různých surovin a díky tomu nabízí mnoho jídel. Hlavní roli hrají **uzeniny** z vepřového masa, jako je např. **Prosciutto (šunka)** či také **Martadella**. Stojí za to uvést místní specialitu, která je vyrobená z těstovin **Tortellini** ve vývaru s názvem **Lasagne**.
 +
 +===== Univerzita =====
 +
 +**Boloňská univerzita** byla založena roku **1088**. Díky tomuto letopočtu se dostává na místo **nejstarší univerzity** na světě. Na této univerzitě se převážně učí **Římské právo**. Ve středověku byla univerzita velice důležitým centrem intelektuálního života.
 +
 +Na Boloňské univerzitě studovalo několik známých nejstarších vzdělanců,​ jako např. **Dante Alighieri**,​ **Francesco Petrarca**, **Erasmus Rotterdamský**,​ **Mikuláš Koperník** či **Thomas Becket** a další.
 +
 +Můžeme uvést jednu zajímavost,​ že během celého akademického roku se počet obyvatel zvýší ze 400 tisíc na neuvěřitelných 500 tisíc obyvatel.
 +
 +===== Památky =====
 +
 +V centru města je známé **náměstí Maggione**. Je obklopené několika významnými a krásnými budovami, kde je také umístěno několik významných památek, jako je třeba **Bazilika San Petronio**. Tento kostel je skutečně zajímavý a je navštěvován mnoho turisty. Místní obyvatelé jsou hrdí na to, že turisté chtějí poznat jejich krásné pamětihodnosti. Do města přijíždí ročně několik tisíc cestovatelů,​ aby mohli navštívit toto úžasné místo.
 +
 +V této bazilice je mnoho uměleckých děl a ty se vystavují po celém kostele. Stavba baziliky začala v roce 1390 a to pod známým architektem Antoniem di Vincenza, který měl celou stavbu pod dohledem. ​
 +
 +Místní obyvatelé nádherného města Bologne, se v roce 1514 rozhodli, že stavbu dokončí a dali si jasný cíl: Bazilika musí být větší než bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Podle vyprávění se později papež Pius IV. rozhněval a okamžitě dokončování stavby přerušil. V roce 1663 se dokončil pouze interiér baziliky, zato vnější průčelí je po tolika letech nedokončené. Přesto, že práce již nebyla dokončena, má to i své výhody – turisté si mohou prohlédnout rozestavěnou baziliku a rozvržení celé stavby. A nejen to, protože bazilika je i tak nádherná a stojí za to jí navštívit. ​
 +
 +Po vstupu do kostela se ocitnete v obrovské lodi, kde můžeme spatřit obložení překrásným barevným mramorem, podle toho rozeznáme úmysl stavby, a jak měl kostel skutečně vypadat a to podle plánů, které v bazilice spatříte. Dále je tam mnoho dalších detailů, které můžeme poznávat.
 +
 +Zajímavostí na tomto kostele je, že se jedná o největší farní kostel celého světa.
 +
 +Další úžasná památka je obrovský objekt **Palazzo dell Archiginnasio**. V minulosti právě zde sídlila známá **Boloňská univerzita** a právě proto je to objekt, který se řadí mezi nejdůležitější stavby v celém městě Bologna. Univerzitu nechal postavit papež Pius VI, který chtěl právě touto univerzitou zabránit rozestavění sousedního kostela a další důvod byl, aby celá univerzita patřila do papežské kontroly.
 +
 +Dále můžeme navštívit mnoho dalších překrásných míst, jako jsou např. **Jezuitský kostel San Paolo Maggiore**, který všechny návštěvníky ohromí překrásnou výzdobou, základní stavbou, různými detaily či svým okolím. Celý Jezuitský kostel je postavený z červených cihel. ​
 +
 +Chrám svatého Dominika Basilica si San Domenico, toť další památka, kterou můžeme navštívit. V chámu nalezneme mnoho známých soch, které se tam vystavují. Nejznámější sochou je socha od **Michalangela**. ​
 +
 +Bologna je nádherné místo, odkud se turisté vracejí s úžasnými vzpomínkami.
  
bologna.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)