Itálie.net


bologna

Bologna

Bologna je hlavním městem regionu Emilia Romagna, často nazývána „Červená Bologna“ a to díky převaze červených cihlových budov. Je zde mnoho zajímavostí a turistických cílů, které lákají spousty návštěvníků. Bolognu ročně navštíví tisíce turistů a po dovolené odjíždějí s úžasnými zážitky na toto město. Pojďme si o tomto městu povědět více.

Město založili staří Etruskové a je neuvěřitelné, kolik staveb a památek se dosud dochovalo v dobrém stavu. V historickém centru Bologni můžeme spatřit středověké budovy, jak podlouhlé a široké ulice, tak i úzké a krátké středověké uličky. Dále několik věží či budov.

Bologna je také hodně známá nákupním centrem. Např. na známé ulici Via dell Indipendenza se rozprostírá několik různých obchodů, kam stojí za to vyrazit. Obchodní nákupní zónu tvoří dvě kamenné věže: Torre Asinelli a Torre Garisenda. Ty stojí na Via Rizzoli směrem k náměstí, které má tři podlouhlé strany do trojúhelníku.

Kuchyně

Bologna má neuvěřitelně bohatou kuchyni. Je zde mnoho druhů masa a sýrů a díky těmto dvěma surovinami se dá vymýšlet mnoho výborných receptů.

Můžeme uvést jednu zajímavost, která má v sobě nádech výmyslu, protože pravdou je, že známé Boloňské špagety v Bologni neexistují. Již už víme, že komerční světová kuchyně si to celé vymyslela. Ale i přesto – nejsou Boloňské špagety výtečně?

Místní jídelníček se skládá z různých surovin a díky tomu nabízí mnoho jídel. Hlavní roli hrají uzeniny z vepřového masa, jako je např. Prosciutto (šunka) či také Martadella. Stojí za to uvést místní specialitu, která je vyrobená z těstovin Tortellini ve vývaru s názvem Lasagne.

Univerzita

Boloňská univerzita byla založena roku 1088. Díky tomuto letopočtu se dostává na místo nejstarší univerzity na světě. Na této univerzitě se převážně učí Římské právo. Ve středověku byla univerzita velice důležitým centrem intelektuálního života.

Na Boloňské univerzitě studovalo několik známých nejstarších vzdělanců, jako např. Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Erasmus Rotterdamský, Mikuláš Koperník či Thomas Becket a další.

Můžeme uvést jednu zajímavost, že během celého akademického roku se počet obyvatel zvýší ze 400 tisíc na neuvěřitelných 500 tisíc obyvatel.

Památky

V centru města je známé náměstí Maggione. Je obklopené několika významnými a krásnými budovami, kde je také umístěno několik významných památek, jako je třeba Bazilika San Petronio. Tento kostel je skutečně zajímavý a je navštěvován mnoho turisty. Místní obyvatelé jsou hrdí na to, že turisté chtějí poznat jejich krásné pamětihodnosti. Do města přijíždí ročně několik tisíc cestovatelů, aby mohli navštívit toto úžasné místo.

V této bazilice je mnoho uměleckých děl a ty se vystavují po celém kostele. Stavba baziliky začala v roce 1390 a to pod známým architektem Antoniem di Vincenza, který měl celou stavbu pod dohledem.

Místní obyvatelé nádherného města Bologne, se v roce 1514 rozhodli, že stavbu dokončí a dali si jasný cíl: Bazilika musí být větší než bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Podle vyprávění se později papež Pius IV. rozhněval a okamžitě dokončování stavby přerušil. V roce 1663 se dokončil pouze interiér baziliky, zato vnější průčelí je po tolika letech nedokončené. Přesto, že práce již nebyla dokončena, má to i své výhody – turisté si mohou prohlédnout rozestavěnou baziliku a rozvržení celé stavby. A nejen to, protože bazilika je i tak nádherná a stojí za to jí navštívit.

Po vstupu do kostela se ocitnete v obrovské lodi, kde můžeme spatřit obložení překrásným barevným mramorem, podle toho rozeznáme úmysl stavby, a jak měl kostel skutečně vypadat a to podle plánů, které v bazilice spatříte. Dále je tam mnoho dalších detailů, které můžeme poznávat.

Zajímavostí na tomto kostele je, že se jedná o největší farní kostel celého světa.

Další úžasná památka je obrovský objekt Palazzo dell Archiginnasio. V minulosti právě zde sídlila známá Boloňská univerzita a právě proto je to objekt, který se řadí mezi nejdůležitější stavby v celém městě Bologna. Univerzitu nechal postavit papež Pius VI, který chtěl právě touto univerzitou zabránit rozestavění sousedního kostela a další důvod byl, aby celá univerzita patřila do papežské kontroly.

Dále můžeme navštívit mnoho dalších překrásných míst, jako jsou např. Jezuitský kostel San Paolo Maggiore, který všechny návštěvníky ohromí překrásnou výzdobou, základní stavbou, různými detaily či svým okolím. Celý Jezuitský kostel je postavený z červených cihel.

Chrám svatého Dominika Basilica si San Domenico, toť další památka, kterou můžeme navštívit. V chámu nalezneme mnoho známých soch, které se tam vystavují. Nejznámější sochou je socha od Michalangela.

Bologna je nádherné místo, odkud se turisté vracejí s úžasnými vzpomínkami.

bologna.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)