Itálie.net


benatky

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

benatky [2016/02/07 19:11] (aktuální)
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Benátky ======
  
 +**Benátky** je hlavní město severoitalské oblasti Benátsko ležící na severním pobřeží Jaderského moře. Celé město se **nachází na laguně** a díky romantickým místům, kultuře, památkám, známým mostům – kterých je tam okolo 450, je to jeden z nejznámějších turistických cílů.
 + 
 +Návštěvníci rádi poznají i známá a důležitá muzea, galerie a rozhodně také místní obyvatelé lákají na zábavné slavnosti a velké festivaly, které se v Benátkách odehrávají. Město navštěvuje ročně tisíce turistů a každý odjíždí s krásným zážitkem na okouzlující město.
 +
 +===== Historie =====
 +
 +Benátky mají opravdu dlouhou historii. Město vzniklo náhle z nouze, a to při útěku obyvatel mířících do neobydlených oblastí, kde by mohli nalézt bezpečí, aby se nedostali do kontaktu s barbarskými kmeny, kteří byli pro obyvatele nebezpeční. ​
 +
 +Na okolních ostrovech se zabydleli lidé a postupem času se obydlené místo začalo zvětšovat a díky tomu kolem roku 810 vzniklo město. ​
 +
 +V roce 1453 Turkové dobili Konstantinopol,​ začalo se pomalu upadat. Díky tomu se obchodní cesty začaly přesouvat směrem je Středomoří k Atlantskému oceánu. Osamocené město mělo okolo sebe nepřátelské evropské státy, které se stavěly proti Benátkám.
 +
 +Když nastalo 18. století, Benátkám se podařilo ovládnout své okolí a v roce 1797 se město dostalo do habsburského područí. V letech 1805 – 1815 město patřilo pod napoleonský stát a nakonec roku 1866 se opět vrátilo pod Habsburky.
 +
 +Benátkám se později podařilo připojit se k Italskému království a nakonec skončily jako republika.
 +Stojí za zmínku rok 1987, kdy se Benátky zapsaly do dědictví UNESCA.
 +
 +===== Památky a kultura =====
 +
 +Benátky mají velice mnoho úžasných památek, avšak na prozkoumání potřebujete velmi hodně času, protože na každém rohu naleznete významná místa či zajímavé stavby. Každé významné místo má svojí dlouhou historii a mnoho návštěvníků jí chce poznat.
 +
 +==== Náměstí Piazza san Marco a okolí ====
 +
 +Náměstí svatého Marka je jedno z nejvýznamnějších v Itálii, které začínalo vznikat už v 9. století. Plac je to skutečně velký a obklopuje ho několik významných staveb, útulných restaurací a galérií. Samotné náměstí je centrum města a láká všechny návštěvníky a turisty.
 +
 +
 +==== Palác Ca'​d'​Oro ====
 +
 +Určitě stojí za navštívení tento palác už jen z toho důvodu, že je uvnitř velká galerie, kde je vidět mnoho umění všeho druhu, jako např. sochy, obrazy, fresky, gobelíny a mnoho dalšího. Celá galerie se vztahuje k benátské historii. Už samotný palác působí velice romanticky, protože výhled na Velký kanál, ​ prosluněné velké balkóny a také vykládaná podlaha tvoří krásný dojem.
 +
 +==== Ponte di Rialto ====
 +
 +Jedná se o jeden z nejznámějších mostů v Benátkách. Má překrásnou architekturu a se svojí polohou má pěkný výhled. Po obou stranách mostu můžeme spatřit různé stánky a krámky, kde si turisté mohou koupit nějaké suvenýry na památku. Jedná se o opravdu překrásný most.
 +
 +==== Bazilika sv. Marka ====
 +
 +Veliká bazilika stojí na náměstí sv. Marka, tato velice známá katedrála je fascinující díky svým detailům, barvám a druhu stavby. Je toho mnoho na prohlížení,​ jelikož je to místo veliké a známé, jezdí sem mnoho turistů poznat tuto krásnou stavbu.
 +
 +==== Kampanila ====
 +
 +Stometrová věž stojící vedle baziliky sv. Marka je velice okouzlující už její výškou a celkovou velikosti. Je umožněn výstup až k vrcholku,​ odkud je překrásný výhled na Benátky. K vrcholku věže se nemusí návštěvníci namáhat po schodech, protože je umožněno vyjet i výtahem, který věž má. Výhled je to opravdu ohromující a turisté sjíždějí s nezapomenutelným pohledem na okolí.
 +
 +------------
 +
 +Benátky ukrývají mnoho dalších míst. Jsou to místa překrásné,​ je jich opravdu mnoho. Stojí za zmínku 15 000 domů v Benátkách stojících na dubových kůlech. Určitě dále stojí za vidění **Dóžecí palác**, Zvonice, Loggetta a dalších několik mostů, jako třeba Ponte di Rialto, Ponte dell'​Accademia či Nový most. Dále muzea Galleria Giorgio Franchetti, Museo d'Arte Moderna a mnoho dalších. Každá stavba, místo či most má svojí historii, o které se dá dozvědět a dočíst přímo na místě.
benatky.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)