Itálie.net


benatky

Benátky

Benátky je hlavní město severoitalské oblasti Benátsko ležící na severním pobřeží Jaderského moře. Celé město se nachází na laguně a díky romantickým místům, kultuře, památkám, známým mostům – kterých je tam okolo 450, je to jeden z nejznámějších turistických cílů.

Návštěvníci rádi poznají i známá a důležitá muzea, galerie a rozhodně také místní obyvatelé lákají na zábavné slavnosti a velké festivaly, které se v Benátkách odehrávají. Město navštěvuje ročně tisíce turistů a každý odjíždí s krásným zážitkem na okouzlující město.

Historie

Benátky mají opravdu dlouhou historii. Město vzniklo náhle z nouze, a to při útěku obyvatel mířících do neobydlených oblastí, kde by mohli nalézt bezpečí, aby se nedostali do kontaktu s barbarskými kmeny, kteří byli pro obyvatele nebezpeční.

Na okolních ostrovech se zabydleli lidé a postupem času se obydlené místo začalo zvětšovat a díky tomu kolem roku 810 vzniklo město.

V roce 1453 Turkové dobili Konstantinopol, začalo se pomalu upadat. Díky tomu se obchodní cesty začaly přesouvat směrem je Středomoří k Atlantskému oceánu. Osamocené město mělo okolo sebe nepřátelské evropské státy, které se stavěly proti Benátkám.

Když nastalo 18. století, Benátkám se podařilo ovládnout své okolí a v roce 1797 se město dostalo do habsburského područí. V letech 1805 – 1815 město patřilo pod napoleonský stát a nakonec roku 1866 se opět vrátilo pod Habsburky.

Benátkám se později podařilo připojit se k Italskému království a nakonec skončily jako republika. Stojí za zmínku rok 1987, kdy se Benátky zapsaly do dědictví UNESCA.

Památky a kultura

Benátky mají velice mnoho úžasných památek, avšak na prozkoumání potřebujete velmi hodně času, protože na každém rohu naleznete významná místa či zajímavé stavby. Každé významné místo má svojí dlouhou historii a mnoho návštěvníků jí chce poznat.

Náměstí Piazza san Marco a okolí

Náměstí svatého Marka je jedno z nejvýznamnějších v Itálii, které začínalo vznikat už v 9. století. Plac je to skutečně velký a obklopuje ho několik významných staveb, útulných restaurací a galérií. Samotné náměstí je centrum města a láká všechny návštěvníky a turisty.

Palác Ca'd'Oro

Určitě stojí za navštívení tento palác už jen z toho důvodu, že je uvnitř velká galerie, kde je vidět mnoho umění všeho druhu, jako např. sochy, obrazy, fresky, gobelíny a mnoho dalšího. Celá galerie se vztahuje k benátské historii. Už samotný palác působí velice romanticky, protože výhled na Velký kanál, prosluněné velké balkóny a také vykládaná podlaha tvoří krásný dojem.

Ponte di Rialto

Jedná se o jeden z nejznámějších mostů v Benátkách. Má překrásnou architekturu a se svojí polohou má pěkný výhled. Po obou stranách mostu můžeme spatřit různé stánky a krámky, kde si turisté mohou koupit nějaké suvenýry na památku. Jedná se o opravdu překrásný most.

Bazilika sv. Marka

Veliká bazilika stojí na náměstí sv. Marka, tato velice známá katedrála je fascinující díky svým detailům, barvám a druhu stavby. Je toho mnoho na prohlížení, jelikož je to místo veliké a známé, jezdí sem mnoho turistů poznat tuto krásnou stavbu.

Kampanila

Stometrová věž stojící vedle baziliky sv. Marka je velice okouzlující už její výškou a celkovou velikosti. Je umožněn výstup až k vrcholku, odkud je překrásný výhled na Benátky. K vrcholku věže se nemusí návštěvníci namáhat po schodech, protože je umožněno vyjet i výtahem, který věž má. Výhled je to opravdu ohromující a turisté sjíždějí s nezapomenutelným pohledem na okolí.


Benátky ukrývají mnoho dalších míst. Jsou to místa překrásné, je jich opravdu mnoho. Stojí za zmínku 15 000 domů v Benátkách stojících na dubových kůlech. Určitě dále stojí za vidění Dóžecí palác, Zvonice, Loggetta a dalších několik mostů, jako třeba Ponte di Rialto, Ponte dell'Accademia či Nový most. Dále muzea Galleria Giorgio Franchetti, Museo d'Arte Moderna a mnoho dalších. Každá stavba, místo či most má svojí historii, o které se dá dozvědět a dočíst přímo na místě.

benatky.txt · Poslední úprava: 2016/02/07 19:11 (upraveno mimo DokuWiki)